Liceum

Darowizna na remont i budowę budynku

 

 

AMPFUTBOL

Trzeba umieć wykorzystać swoje talenty” – takie przesłanie niesie przypowieść opisana w Ewangelii Św. Mateusza (25,14-30). Ale myśl przypowieści jest o wiele głębsza. Nie chodzi w niej jedynie o nasze naturalne zdolności, lecz o zadania, które zostały nam powierzone i za które odpowiadamy. Nasze zdolności i talenty często przemieniane są w nasze pasje. I choć zamiłowanie czy hobby każdego z nas warto rozwijać, tak pasje i zaangażowanie niektórych osób, mogą być dodatkową motywacją dla nas samych. 22 maja obchodziliśmy w naszej Szkole – Dzień Pasji. Tego dnia gościliśmy Przemysława Świercza i Mateusza Widłaka, którzy wprowadzili nas w niesamowity świat ampfutbolu. Oprócz prezentacji dotyczącej działalności Stowarzyszenia Amp Futbol oraz niezwykle ciekawej i poruszającej opowieści zawodnika drużyny, nasi uczniowie mieli możliwość zagrania meczu z panem Przemysławem. Ponadto odpowiedział on wyczerpująco na wiele zadawanych pytań i zachęcił do kibicowania w nadchodzących zawodach, co spotkało się z duża aprobatą szkolnej społeczności. Spotkaniu towarzyszyło wiele emocji, a niezwykła atmosfera udzieliła się nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Pasja naszych gości może być inspiracją dla każdego z nas, bo pomimo wielu trudności i ograniczeń udało im się spełnić marzenia i pokazać, że wierząc możemy dokonać niemożliwego.

Opracowała: Anna Demczuk

W Szymbarku i w Muzeum Kolejnictwa – dzień trzeci zielonej szkoły

To był dzień pełen wrażeń. Na początek udaliśmy się do Centrum Edukacji i Promocji, gdzie na własne oczy zobaczyliśmy Dom do Góry Nogami, w którym wielu z nas było bardzo trudno utrzymać równowagę. Widzieliśmy też Najdłuższą Deskę Świata, Najdłuższy Stół oraz Największy Fortepian,  na którym zagrała dla nas Zosia z kl. 7. Wysłuchaliśmy pięknie odśpiewany kaszubski alfabet a przede wszystkim poznaliśmy trudną  historię ziemi kaszubskiej. Siedząc w Bunkrze Gryfa Pomorskiego doświadczyliśmy na chwilę co mogli przeżywać ludzie tam ukrywający się. To było bardzo cenna lekcja.

Trzeci dzień zielonej szkoły to także wizyta w Muzeum Kolejnictwa.  Fascynaci pociągów mieli tu prawdziwą ucztę. Wszystkim podobała się jedna z przygotowanych atrakcji – jazda drezyną 🙂 .

Opracowała: Anna Smoła

Kaszubski Park Etnograficzny – dzień drugi zielonej szkoły

To był piękny, słoneczny dzień. Tego dnia zwiedzaliśmy zabytkowy skansen. Zobaczyliśmy jak wyglądało kiedyś życie na kaszubskiej wsi. Przenieśliśmy się w „inny świat”, w którym życie było dużo trudniejsze niż obecnie, ale (w tych okolicznościach przyrody) wydało się dużo piękniejsze. Tego dnia byliśmy w szkole, w zabytkowej szkole gdzie pisaliśmy piórem i uczyliśmy się kaszubskiego alfabetu oraz języka. Uczniowie klas 4- 6 SP  wysłuchali fascynującej historii o kaszubskich obraźnikach i sami stworzyli wyjątkowe dzieła malowane na szkle.

Opracowała: Anna Smoła

Kaszubska wyprawa – dzień pietwszy zielonej szkoły

Pierwszy dzień zielonej szkoły rozpoczęliśmy od zwiedzania Torunia – miasta Mikołaja Kopernika i … pierników.
Historię, kulturę i ciekawostki dotyczące tego miejsca przybliżyła nam wizyta w Planetarium oraz wspólny wypiek pierników metodą o 500 – letniej tradycji.

Opracowała: Anna Smoła

Nadzieja Wielkiej Nocy

Wielkim darem Wielkanocy jest nadzieja – chrześcijańska nadzieja. Ta, która sprawia, że naszą ufność pokładamy w Bogu, w Jego ostatecznym triumfie, w Jego dobroci i miłości.Tej nadziei nic i nikt nie może nam odebrać.
O nadziei Zmartwychwstania opowiadało wielkanocne przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli Samuela. Uroczystość zakończyła się modlitwą i uwielbieniem prowadzonym przez studentów WSTS.
Ten wtorkowy wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci jako czas refleksji, dziękczynienia i oddania Chwały Bogu za wszystko co On już dokonał i za to co jeszcze przed nami.

Opracowała: Anna Smoła

 

Zaproszenie

Muzeum Geologii

W dniu 13 marca br. klasa 7a uczestniczyła w ciekawej wycieczce do Muzeum Geologii w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia między innymi wystawy, poświęconej geologii jury ziemi wieluńskiej.
Szerokie pasmo wyżynne, ciągnące się od okolic Krakowa do Częstochowy i jeszcze dalej – aż po okolice Wielunia i Działoszyna na północy, wyróżnia się obecnością malowniczych wapiennych skał. Skały te powstały w morzu jurajskim, które zalewało znaczną część Europy około 165-145 milionów lat temu.
Badając występujące w tych skałach skamieniałości można odtworzyć warunki jakie istniały w tym morzu. Na wystawie można podziwiać skamieniałości różnorodnej fauny, która zamieszkiwała ówczesne dno morskie m. in. ramienionogi, ślimaki, małże, koralowce, gąbki i szkarłupnie. W toni wodnej żyły liczne kręgowce takie jak plezjozaury i ichtiozaury. Szczególne miejsce na wystawie zajmują niezwykłe morskie głowonogi – amonity. Ekspozycja pozwala poznać środowisko i tryb życia amonitów oraz ich ewolucję, budowę i znaczenie w badaniach geologicznych.
Umieszczony na wystawie profil geologiczny z kamieniołomu Kowalskiego w Wieluniu (jeden z ważniejszych kamieniołomów w całym pasie Jury Krakowsko- Częstochowsko – Wieluńskiej) reprezentuje rzadko spotykany zapis geologiczny z przełomu jury środkowej i górnej.

Opracowała: Joanna Romanowska – Baranowska

 

PoczytajMy

Ostatnio się czytało…

Trochę się działo w Klubie Czytelniczym w lutym i już w marcu. Dziś odwiedziła nas pani Martyna Sędek z Centrum Edukacji Obywatelskiej i przeprowadziła kilka ćwiczeń podsumowujących trzy zajęcia czytelnicze w przedszkolu oparte na książce Rafała Witka „Chłopiec z Lampedusy”. Wszyscy członkowie Klubu mają ochotę poprowadzić jeszcze kilka spotkań w przedszkolu czy w świetlicy szkoły podstawowej. Damy znać, co się uda zrealizować

A w lutym skończyliśmy czytanie „Chłopca z Lampedusy” Rafała Witka 5- i 6- latkom z naszego przedszkola Samuel. Dzieci były zadowolone 🙂 I zadziwiły nas tym, że pamiętały informacje z poprzednich zajęć.

Również w lutym Ola i Ania odwiedziły w świetlicy dzieci z kl. 1-3 szkoły podstawowej z książką po rosyjsku. Do grupy dzieci z Ukrainy, z których część mówi po ukraińsku i po rosyjsku, dołączyły również dzieci z Polski zaciekawione brzmieniem języka rosyjskiego i zachęcone ciekawymi zabawami. Niektóre dzieci niewiele, albo nic nie rozumiały, ale spodobało im się brzmienie języka rosyjskiego 🙂 .

Opracowała: Adrianna Kuźma

 

Luty 2017

Występ zespołu EXCEL.
Pochodzący z Nowej Zelandii przedstawiciele etnicznych grup – Maorysi i Polinezyjczycy, gościli w naszej szkole z skierowanym do młodzieży tanecznym przekazem antydyskryminacyjnym.
Opracowała: Anna Smoła

 

Styczeń 2017

Tradycje Francji
Francuskie ciastko to świetny przepis na lekcje francuskiego
Zaproszenie klasy 2 Gim. okazało się wspaniałą okazją aby poznać tradycje Francji oraz skosztować pyszne ciasteczko. Upieczone przez Olę, która płynną francuszczyzną opowiedziała jak przygotowała to ciasto i wymieniła jego składniki, ukrywało migdał – kto go odnalazł w swoim kawałku? Królowa – Pani Weronika.
Pyszne ciasto i świetna, edukacyjna zabawa.
Opracowała: Anna Smola

 

 

Grudnień 2016

Koncert Bożonarodzeniowy

Góra grosza
Od 28 listopada do 9 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom akcji Góra Grosza. Przedstawiciele samorządu szkolnego codziennie zbierali monety w różnych nominałach. Celem akcji jest pomoc dzieciom, które z różnych powodów nie mogą się wychowywać w swoich biologicznych rodzinach. Razem zebraliśmy aż 309,68zł! Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do zbierania a potem liczenia monet!
Opracowała: Anna Sadowska

Adwentowy wieczór klasowej rodzinki 3 gimnazjum
Wspólne pieczenie i ozdabanie świątecznych pierników było doskonałą okazją aby w czwartek spotkać się w domu jednej z uczennic naszej klasy.W adwentowy wieczór, pełen zabawy i śmiechu, ujawniły się nie tylko talenty kulinarne ale również artystyczne.Potem był długi spacer po tajemniczo rozświetlonych alejkach  Łazienek i bogato iluminowanych uliczkach Starego Miasta.Gdy zmarznięci i zmęczeni wróciliśmy do domu Ewy, jej rodzice czekali na nas z pyszną gorącą kolacją. Rankiem, po przykrótkiej nocy, obudził nas zapach pieczonych tostów a Państwo Marcinowiczowie  nakarmili i wyprawili punktualnie do szkoły dziewięcioosobową gromadkę.Dobrze nam być ze sobą razem, nie tylko w klasie.
Wiesława Naumiuk

Wieczór gier planszowych
W piątek 9 grudnia odbył się w naszej szkole wieczór gier planszowych. Była okazja do spędzenia czasu w gronie kolegów i integracji. Rozgrywki wywoływały emocje, a także uczyły radzenia sobie z sukcesem i porażką. Wszystkich chętnych zapraszamy na następne spotkanie już w styczniu!
Opracowała: Anna Sadowska

Podziękowania Pani Dyrektor
Są chwile dla których warto się trudzić, nie spać po nocach, szukać rozwiązań, nie poddawać się.
Te chwile tworzą nasze Samuelowe dzieci.
Wrażliwość dzieci i młodzieży – to mnie zawsze wzrusza, a w tym roku szczególnie.
Dziękuję za piękne laurki, cudowne życzenia i śpiew, którego nie powstydziłaby się najlepsza sala koncertowa
Z wdzięcznością – Jubilatka – Elżbieta Bednarz

Listopad 2016

Warszawska Olimpiada Młodzieży
W dniu 20 listopada 2016 roku odbyły się Mistrzostwa Warszawy – czyli Warszawska Olimpiada Młodzieży w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet.
Oczywiście nie zabrakło uczniów z Chrześcijańskiego Gimnazjum Samuel, tym razem wystartowali nasi starsi zawodnicy: Oliwia Pyzel, która zdobyła srebrny medal i Daniel Zabłocki, który pomimo wielu zawodników i trudnych rywali zajął piąte miejsce. Daniela walki były bardzo wyrównane i na wysokim poziomie, przegrał tylko jednym punktem o brązowy medal. Gratuluję zawodnikom wspaniałych walk i życzę dalszych sukcesów.
Trener Piotr Dudek

Święto Niepodległości
„Jak wspomnień ślad wraca dziś pamięć o tych, których nie ma.”
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetniła zaprezentowana przez uczniów klasy II gimnazjum polska poezja patriotyczna, która oddała ducha minionych czasów.W ogromnym skupieniu uczniowie naszej szkoły słuchali wierszy odsłaniających różne momenty w dziejach narodu polskiego: od czasów niepokoju, klęski po chwile nadziei, walki oraz radości ze zwycięstwa. W swym wystąpieniu gimnazjaliści podkreślali słowami poetów niezwykłą wagę bohaterskich czynów Polaków, ich miłość i odpowiedzialność za losy kraju.11 Listopada to dzień, w którym warto podkreślić pamięć poległych i podziękować Bogu za to, że możemy dziś żyć w WOLNEJ POLSCE.
„Kto się w opiekę odda Panu swemu, a całym sercem szczerze ufa Jemu, śmiele rzec może: Mam obrońcę Boga, nie przyjdzie na mnie żadna straszna trwoga.” (Ps. 91 w tłumaczeniu J. Kochanowskiego)
Opracowała: Milena Szymusiak

Obycie umila życie
Wychowanie, szacunek dla innych i dobre maniery powinny odgrywać ważną rolę w życiu każdego człowieka.
4 listopada przedstawiciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Samuel wzięli udział w XIII Mazowieckim Konkursie Savoir – Vivre „Obycie umila życie” organizowanym przez Dom Kultury Włochy pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, The Protocol School of Poland i Studia Wizerunku Profil. Gimnazjum reprezentowali: Lena Rychlewska, Jakub Dębski, Maciej Krajewski, Daniel Zabłocki i Aleksander Bramski a Szkołę Podstawową: Marcelina Rusin, Zofia Szymańska, Karol Krucki, Bartosz Grochala i Tymoteusz Siczek.
Opracowała: Anna Sadowska

Październik 2016

Akcja ” Sprzątanie Świata”
28-go października w naszej szkole zorganizowana została Akcja Sprzątanie Świata.
Podczas jednej z lekcji uczniowie sprzątali okolice Szkoły Samuel, rozdając przy tym worki na śmieci z przyczepionymi wersetami. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że dbamy nie tylko o środowisko, ale również o naszych sąsiadów. Po powrocie do szkoły czekało nas oficjalne rozstrzygnięcie konkursu „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Uczestnicy wykonali niezwykle pomysłowe przedmioty ze zużytych, niepotrzebnych materiałów. Prace zostały zaprezentowane na forum, nagrodzone oklaskami i kwiatkami doniczkowymi.
Przedstawiamy prace konkursowe wraz z ich autorami.
Opracowała: Bogumiła  Bednarz

Wycieczka rowerowa
Ani deszcz, ani chłód, ani znaczny dystans do pokonania nie przeszkodziły nam w realizacji wyzwania jakiego się podjęliśmy 12 i 13 października aby przyjrzeć  się jesiennym krajobrazom Mazowsza. Pierwszego dnia ze względu na obawy, że całkowicie w deszczu i błocie się rozpłyniemy, dotarliśmy tylko do Piaseczna (12 km). Słoneczny poranek dnia następnego umocnił nas w przekonaniu, że uda nam się przejechać 54 kilometry z Piaseczna do Otwocka. Daliśmy radę.
Uczniowie  III gimnazjum wraz z  p. Anią Sadowską oraz dumną wychowawczynią p.Wiesławą Naumiuk

Dzień Edukacji Narodowej
14 -go października świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji Samorząd Szkolny złożył wszystkim nauczycielom serdeczne życzenia i podziękowania. Przewodniczący Szkoły przekazał Pani Dyrektor i Panu Wicedyrektorowi odznaki Najlepszego Dyrektora.Odznakami Najlepszych Nauczycieli została uhonorowana cała kadra Samuela. W tym dniu odbyło się również Ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie tych klas, z wychowawcami, przygotowali akademię dostarczając wszystkim dużo radości i pełnię wrażeń. Uroczystość zakończyła modlitwa poprowadzona przez jednego z rodziców. Wspólnie błogosławiliśmy naszych pierwszoklasistów, dziękowaliśmy za naszych nauczycieli.
Opracowała: Anna Smola

Ślubowanie klas pierwszych
Przedstawiamy uczniów klasy 1 SP i klasy 1 Gimnazjum, którzy 14 października br. złożyli ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Samuel.
Opracowała: Anna  Smola

Wrzesień 2016

Festiwal Nauki
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Nauki nasi Gimnazjaliści wzieli udział w wykładzie pt.: ‚Czy technologia może być inteligentna?”. Jego warsztatowa część rozbudziła ciekawość wielu z nich i zachęciła prowadzących do przeprowadzenia kilku doświadczeń specjalnie dla uczniów Samuela.
Opracowała: Anna Smoła

Skautowski Dzień Integracyjny
24 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzieli udział w Skautowskim Dniu Integracyjnym, zorganizowanym przez 10 szczep Royal Rangers. Już tradycyjne przeprowadzona została gra terenowa, w której to silna grupa Samuela zajęła pierwsze miejsce, a wszystkie drużyny naprawdę dzielnie walczyły. Dużą atrakcją był pokaz gaszenia pożaru przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło czasu na rozmowy i zabawy przy ognisku.
Opracowała: Anna Smoła

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016 / 2017
Dnia 1 września o godzinie 9.30 odbyła się uroczystość inauguracji roku szkolnego 2016/2017.W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Samuel oraz wielu rodziców.W przesłaniu na bieżący rok szkolny Dyrektor szkoły Elżbieta Bednarz podkreśliła wartość życia zgodnie z Przykazaniem Miłości. Przeczytała tekst Pisma Świętego z 1 Listu do Koryntian 13,4-8 oraz 13.Podkreśliła też, że wśród wyznaczników MEN na bieżący rok szkolny znalazł się zapis: Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna.
Opracowała: Elżbieta Bednarz

Czerwiec 2016

Zakończenie roku szkolnego
Ostatni dzień przed wakacyjnym wypoczynkiem, ostatni dzień z wspaniałą klasą 3. Usłyszeliśmy od Was wiele dobrych słów, Waszym występem dostarczyliście nam niesamowitych przeżyć – będzie nam Was bardzo brakowało. Bądźcie odważni w dążeniu do spełnienia Waszych marzeń, pamiętając o myśli, którą pożegnała Was klasa 2: „Czujniej niż wszystkiego innego, strzeż swojego serca, bo z niego tryska źródło życia” Przyp. 4,23
Wszystkim gimnazjalistom gratulujemy wyników uzyskanym w minionym roku szkolnym i życzymy radosnych wakacji.

Ostatni wyjazd klasy 3 Gimnazjum
Cztery dni w pięknym otoczeniu, odpoczywając, bawiąc się, spędzając czas z przyjaciółmi i z Bogiem.

Turniej szachowy
Dnia 22.06.2016 roku w szkole Samuel odbyły się mistrzostwa w szachach błyskawicznych. Zawodnicy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0 i I, klasy II iIII oraz klasy IV do VI i gimnazjum. Turniej stanowił wyzwanie, gdyż każdy z zawodnik miał tylko 5 minut na rozegranie całej partii, przy marginesie jednego błędu. W rozgrywkach łącznie wzięło udział 38 zawodników. Najlepszym z młodzików okazał się Szymon Markowski, w klasach II, III zatriumfował Jakub Grzywacz, natomiast w klasach starszych zwyciężył Paweł Saduła – uczeń VI klasy. Wszystkim szachistom serdecznie gratulujemy!
Opracował: Łukasz Kaput

 

Dzień Rodziny
1 czerwca – Dzień Rodziny w szkole Samuel„I dał jednemu pięć talentów, a drugiemu dwa, a trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności…”
Mateusz 25,15
Uczniowie szkoły Samuel z okazji Dnia Rodziny mieli okazję zaprezentować swoje zdolności, którymi ich obdarzył Pan Bóg. Licznie brali udział w Konkursie Talentów podzielonym na cztery kategorie: indywidualną, grupową, rodzinną i klasową. Podziwialiśmy prace plastyczne, grę na instrumentach muzycznych, śpiew, taniec, filmy zrobione przez naszych uczniów, a nawet pokaz jazdy na deskorolce czy pokaz zręcznościowy w obieraniu jabłek.
Opracowała: Anna Sadowska

Maj 2016

Tablica ogłoszeń