Szkoła Podstawowa

W okresie od września do grudnia nasza szkoła realizuje projekt „mPotęga” – program grantowy skierowany do uczniów klas 7 – 8 szkół podstawowych.

W minionym tygodniu zmienialiśmy czas z letniego na zimowy, w klasie czwartej w ostatnim czasie pracowaliśmy z obliczeniami zegarowymi i kalendarzowymi. W związku z tym, uczniowie klasy ósmej przygotowali lekcję warsztatową dla uczniów klasy czwartej dotyczącą czasu i zegarów. Podczas lekcji, zostały zaprezentowane rodzaje zegarów, za pomocą których odmierzano czas od dawnych czasów po teraźniejsze. W drugiej części lekcji, uczniowie mogli zmierzyć się z ćwiczeniami utrwalającymi odczytywanie i przeliczanie czasu.


Marta Gutowska

W dniu 13 listopada uczniowie klas VII i VIII oraz I LO uczestniczyli w kolejnym wykładzie z fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach otwartych wykładów dla szkół. Tym razem wykład dotyczył zagadnień z termodynamiki. Uczniowie mogli obejrzeć pokazy przedstawione w formie zabawy ciepłem i zimnem.

Marta Gutowska

W ubiegły piątek nasza szkoła miała zaszczyt gościć uczniów klasy 7 i 8 sąsiedniej placówki, na zorganizowanej przez młodzież z naszej szkoły grze terenowej pod hasłem „Rozejrzyj się wokół”, w ramach projektu mPotęga.
Podczas gry terenowej uczniowie wykonywali różne aktywności matematyczne, między innymi: wypiekanie rogalików (za pomocą zakodowanego przepisu), łamigłówki matematyczne, wyzwania na stacji benzynowej (zakupy w czasie podróży), czy zabawy na boisku mające na celu przybliżyć uczniom zastosowanie twierdzenia Pitagorasa.
Produkty potrzebne do realizacji projektu, zakupiła klasa 6 podczas zorganizowanej lekcji matematyki w sklepie. Uczniowie samodzielnie dobrali i skompletowali potrzebne produkty.
Zorganizowana gra terenowa, nie tylko wzbogaciła umiejętności matematyczne uczniów, ale także dała początek nowym relacjom, jakie dzieci nawiązały podczas gry.
Zespołowi Pani Marty Gutowskiej – koordynatorki projektu, udało się udowodnić, że matematyka nie tylko pomaga nam w codziennych czynnościach, ale też łączy ludzi.


Uczennica klasy VIII – S.Tymińska

W ramach projektu mPotęga uczniowie klas VII i VIII zachęcili uczniów młodszych podczas zajęć świetlicowych do wykonania modeli brył przestrzennych. Wspólnie wykonane bryły zostały wykorzystane do przystrojenia choinki, która znajduje się w sali matematycznej. Ponadto sala została przystrojona symetrycznymi śnieżynkami. Dzięki tym pracom uczniowie mogli zobaczyć przygotowywanie się do świąt z zachowaniem geometrycznych zależności.


Marta Gutowska

Uczniowie klas V i VI wzięli udział w szkolnym konkursie „Czy widzisz”. Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu mPotęga, składał się z dwóch części, w pierwszej części uczniowie musieli się wykazać spostrzegawczością w znajdowaniu różnic matematycznych/geometrycznych na rysunkach związanych z otaczającą nas rzeczywistością. Druga część konkursu związana była z rozwiązaniem testu komputerowego za pomocą portalu Kahoot zatytułowanego „Matematyka w życiu codziennym”. Szczególnie ta część przyczyniła się do wieli emocji wśród uczniów, konkurs zakończył się pozytywnie, wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa a wyróżnieni drobne nagrody.

Marta Gutowska

We wtorek  21 stycznia  uczniowie klasy VIII  przygotowali otwarty warsztat podsumowujący kilkumiesięczną pracę nad projektem  matematycznym mPotęga. Rodzice mogli zobaczyć, jakie pomoce zostały przygotowane w czasie projektu, gazetki matematyczne które zostały wydane w tym czasie a także  podejmowali próby rozwiązywania kart na spostrzegawczość na wystawie zdjęć, na których można było dostrzec matematyczną interpretację. Uczniowie z pozytywnym nastawieniem  chcą przekazać swój entuzjazm do  tego typu przedsięwzięć kolegom i koleżankom z młodszych klas, chociażby do kontynuowania wydawania gazetki matematycznej.  Wszyscy chętni mogli w czasie warsztatu podzielić się swoimi pomysłami na tematy do szkolnej gazetki, do czego nadal zachęcamy.

Marta Gutowska

Tablica ogłoszeń