Szkoła Podstawowa

Luty 2017

Występ zespołu EXCEL.
Pochodzący z Nowej Zelandii przedstawiciele etnicznych grup – Maorysi i Polinezyjczycy, gościli w naszej szkole z skierowanym do młodzieży tanecznym przekazem antydyskryminacyjnym.
Opracowała: Anna Smoła

Styczeń 2017

„Samuel” z wizytą w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Uczniowie klas IV, V i VI mieli okazję obejrzeć prowadzony na żywo pokaz „Słoneczna podróż”, którego przewodnim motywem jest ruch Ziemi. Prezenterzy wyjaśniali sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, tłumaczyli przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety, pokazywali zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Opowiadali także o dobowym ruchu sfery niebieskiej i o pozornej wędrówce Słońca po niebie. Wizytę w planetarium uzupełniła wystawa „Patrz: Ziemia”, gdzie mogliśmy wyjrzeć przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odebrać sygnał amerykańskiego satelity,przymierzyć skafander astronauty, opracować własną prognozę pogody, a nawet wystrzelić rakietę!
Opracowała: Anna Sadowska

 

Grudnień 2016

 

Góra grosza
Od 28 listopada do 9 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom akcji Góra Grosza. Przedstawiciele samorządu szkolnego codziennie zbierali monety w różnych nominałach. Celem akcji jest pomoc dzieciom, które z różnych powodów nie mogą się wychowywać w swoich biologicznych rodzinach. Razem zebraliśmy aż 309,68zł! Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do zbierania a potem liczenia monet!
Opracowała: Anna Sadowska

Świąteczne ozdoby
8 grudnia br, uczniowie klasy 2 SP, w Mikołajkowym nastroju udały się do pracowni artystycznej „Farbą umazane”. Zrobiły piękne ozdoby choinkowe z filcu i szyszek oraz filcowe magnesy na lodówkę. Każde dziecko na koniec otrzymało własnoręcznie zrobione ozdoby, ładnie zapakowane ze słodką niespodzianką.
Opracowała: Agnieszka Cwenar

Wieczór gier planszowych
W piątek 9 grudnia odbył się w naszej szkole wieczór gier planszowych. Była okazja do spędzenia czasu w gronie kolegów i integracji. Rozgrywki wywoływały emocje, a także uczyły radzenia sobie z sukcesem i porażką. Wszystkich chętnych zapraszamy na następne spotkanie już w styczniu!
Opracowała: Anna Sadowska

Warsztaty plastyczne
W piątek 9 grudnia w klasie IV odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne. Dzięki mamie Karoliny zrobiliśmy piękne aniołki i gwiazdki do naszej sali oraz ubraliśmy naszymi dziełami choinkę. Bardzo dziękujemy!
Opracowała: Anna Sadowska

Podziękowania Pani Dyrektor
Są chwile dla których warto się trudzić, nie spać po nocach, szukać rozwiązań, nie poddawać się.
Te chwile tworzą nasze Samuelowe dzieci.
Wrażliwość dzieci i młodzieży – to mnie zawsze wzrusza, a w tym roku szczególnie.
Dziękuję za piękne laurki, cudowne życzenia i śpiew, którego nie powstydziłaby się najlepsza sala koncertowa
Z wdzięcznością – Jubilatka – Elżbieta Bednarz

Listopad 2016

Z wizytą w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych
„Dzisiaj najczęstszą chorobą nie jest ani rak, ani trąd, ale obojętność, odrzucenie i brak miłości.”
(Matka Teresa z Kalkuty)
Jak wygląda świat osób mających problemy ze wzrokiem? Czy niewidomi poradzą sobie w życiu bez naszej pomocy? Jak się zachować, gdy będą potrzebowali naszego wsparcia? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedź uczniowie klasy IV i V podczas wizyty w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych. Dzięki symulatorom i różnym akcesoriom dzieci mogły na chwilę poczuć się jak osoby niewidome i próbować radzić sobie w codziennych zmaganiach, tj. chodzenie, nalewanie wody do szklanki, rozpoznawanie przedmiotów, granie w gry, pisanie, czytanie.Na podstawie  projekcji filmu rysunkowego „N jak niewidomy” oraz ćwiczeń uczniowie nauczyli się, jak pomóc osobie niewidomej przypadkowo spotkanej na ulicy. Wizyta w tyflogalerii była dobrą lekcją empatii, zrozumienia i fachowego niesienia pomocy.
Opracowała: Milena Szymusiak

Śniadanie daje moc!
Klasa 1 SP wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, która odbyła się 8.11.2016.
Tego dnia uczniowie, wraz z nauczycielami i we współpracy z rodzicami przygotowali pyszne, zdrowe, kolorowe śniadanie. Każdy miał swój wkład w przygotowanie sałatki owocowej i warzywnej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem obierały, kroiły, miksowały, ozdabiały i układały produkty. Efekt był zachwycający smakowo i wizualnie. Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawcą częstowali sałatką uczniów klasy 2 i 3, nauczycieli i dyrekcję.
Opracowała: Violetta Wiazowska

Zawody Sumo
W dniu 5 listopada 2016 r. na Warze odbyły się Zawody Dzieci i Młodzieży w Sumo w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i Grand Prix Wawra w mini SUMO. Organizatorami byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Sumo, Warszawsko Mazowiecki Okręgowy Związek Sumo i Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawa.
Celem zawodów była popularyzacja sportu i zdrowego trybu życia oraz wyłonienie najlepszych zawodników w różnych grupach wiekowych.
Nasi uczniowie z Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej „Samuel” godnie reprezentowali Legię Warszawę i na 6 startujących zawodników zdobyli aż 4 złote medale i 2 brązowe. Złoto wywalczyli: Radosław Adamiec, Amelia Połubok, Jakub Grzywacz i Milena Dudek – która odbyła najwięcej walk – a brązowy: Janek Połubok i Nikodem Zawisza – reprezentując klub Niedźwiadek.
Gratuluje zawodnikom medali i życzę dalszych sukcesów. Dziękuję również rodzicom za wsparcie dzieci.

Trener Piotr Dudek

Obycie umila życie
Wychowanie, szacunek dla innych i dobre maniery powinny odgrywać ważną rolę w życiu każdego człowieka.
4 listopada przedstawiciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Samuel wzięli udział w XIII Mazowieckim Konkursie Savoir – Vivre „Obycie umila życie” organizowanym przez Dom Kultury Włochy pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, The Protocol School of Poland i Studia Wizerunku Profil. Gimnazjum reprezentowali: Lena Rychlewska, Jakub Dębski, Maciej Krajewski, Daniel Zabłocki i Aleksander Bramski a Szkołę Podstawową: Marcelina Rusin, Zofia Szymańska, Karol Krucki, Bartosz Grochala i Tymoteusz Siczek.
Opracowała: Anna Sadowska

Październik 2016

Akcja ” Sprzątanie Świata”
28-go października w naszej szkole zorganizowana została Akcja Sprzątanie Świata.
Podczas jednej z lekcji uczniowie sprzątali okolice Szkoły Samuel, rozdając przy tym worki na śmieci z przyczepionymi wersetami. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że dbamy nie tylko o środowisko, ale również o naszych sąsiadów. Po powrocie do szkoły czekało nas oficjalne rozstrzygnięcie konkursu „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Uczestnicy wykonali niezwykle pomysłowe przedmioty ze zużytych, niepotrzebnych materiałów. Prace zostały zaprezentowane na forum, nagrodzone oklaskami i kwiatkami doniczkowymi.
Przedstawiamy prace konkursowe wraz z ich autorami.
Opracowała: Bogumiła  Bednarz

Święto plonów
W atmosferze dziękczynienia za zebrane plony, w szkole Samuel 26.10.2016 roku, kolejny raz, odbyła się uroczystość ŚWIĘTA PLONÓW.  Wspólnie z klasami 1-3 SP wyraziliśmy wdzięczność Bogu za stworzenie i za to, że mamy co jeść i pić, w radosnych pieśniach i artystycznej prezentacji. Ofiarowana człowiekowi wszelką roślinność wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie, z ogromną wdzięcznością przyjęliśmy jako dar, aby był dla nas pokarmem. Zebrane owoce i warzywa oprócz funkcji dekoracyjnej, były smaczną i zdrową przekąską w czasie uroczystości.
Dziękujemy za wspólne świętowanie przybyłym Rodzicom, Przyjaciołom szkoły oraz wszystkim obecnym na uroczystości.
Opracowały: Bożena Gaweł i Agnieszka Cwenar

Biwak survivalowy

18 października klasa szósta wyjechała na  biwak survivalowy, który odbył się w Zimnych Dołach koło Piaseczna. Uczniowie poprzez różne konkurencje sprawnościowe budowali i wzmacniali relacje: chodzili po skrzynkach, filtrowali wodę, rozpalali ognisko za pomocą krzesiwa, brali udział w grze terenowej i wraz z wychowawcą zajadali przepyszne kiełbaski z ogniska. Zajęcia przeprowadził instruktor survivalu pan Sergiusz Borecki.
Opracował: Piotr Dudek

PoczytajMy
Wolontariusze programu „PoczytajMy” ruszyli do akcji…
19 października 2016 r. Hubert z klasy V przeprowadził inauguracyjne spotkanie czytelnicze dla najmłodszych uczniów świetlicy szkolnej. Pierwszoklasiści wysłuchali pięknej recytacji wiersza „Na straganie” J. Brzechwy, przedstawiali się swojemu starszemu koledze, rozmawiali na temat zdrowego odżywiania, rozwiązywali zagadki, a na koniec kolorowali rysunki z bohaterami utworu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i nie chcieli przyjąć do wiadomości, że czas spotkania dobiegł już końca.
Opracowała: Milena Szymusiak

Dzień Edukacji Narodowej
14 -go października świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji Samorząd Szkolny złożył wszystkim nauczycielom serdeczne życzenia i podziękowania. Przewodniczący Szkoły przekazał Pani Dyrektor i Panu Wicedyrektorowi odznaki Najlepszego Dyrektora.Odznakami Najlepszych Nauczycieli została uhonorowana cała kadra Samuela. W tym dniu odbyło się również Ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie tych klas, z wychowawcami, przygotowali akademię dostarczając wszystkim dużo radości i pełnię wrażeń. Uroczystość zakończyła modlitwa poprowadzona przez jednego z rodziców. Wspólnie błogosławiliśmy naszych pierwszoklasistów, dziękowaliśmy za naszych nauczycieli.
Opracowała: Anna Smola

Ślubowanie klas pierwszych
Przedstawiamy uczniów klasy 1 SP i klasy 1 Gimnazjum, którzy 14 października br. złożyli ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Samuel.
Opracowała: Anna  Smola

Tajemniczy Ogród
We czwartek 6 października, mimo chłodu i ulewnego deszczu, klasa 4 pojechała do teatru Rampa, gdzie obejrzeli spektakl „Tajemniczy Ogród”. Już niedługo znów się tam wybierzemy!
Opracowała: Anna Sadowska

Dzień chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka klasa 1, 2 i 3 pojechały na wycieczkę do kina na seans ” Sekretne życie zwierzaków domowych”. Film został poprzedzony spotkaniem z wolontariuszami ze schroniska „Na Paluchu”, którzy opowiadali jak należy opiekować się psami. Wielką atrakcją była możliwość głaskania czworonóg.
Opracowała: Viola Wiazowska

Uwaga! Empik rozdaje książki.
„Jako dobrzy szafarze różnorakiej łaski Bożej służcie sobie nawzajem tym darem, jaki każdy otrzymał. Jeżeli kto ma [dar] przemawiania, niech to będą jakby słowa Boże. Jeżeli kto pełni posługę, niech to czyni mocą, której Bóg udziela, aby we wszystkim był uwielbiony Bóg przez Jezusa Chrystusa. Jemu chwała i moc na wieki wieków! Amen.”
(1 P 4, 10-11)
– Uwaga! Empik rozdaje książki w ramach akcji „Wsparcie dla bibliotek szkolnych”! Nawet 1000 bestsellerów może trafić na półki naszej czytelni!
Potrzebna jest Wasza pomoc! Aby przystąpić do akcji, trzeba wykonać pracę konkursową ilustrującą hasło: „Książka jest fajna i kropka!” i wysłać ją organizatorowi.
Na przytoczone wyżej słowa apelu odpowiedziała ósemka pracowitych, pomysłowych, utalentowanych uczniów: Staś (kl. IV), Bartek, Janek, Tymon (kl. V), Ada, Hela, Piotrek i Zosia (kl. VI).
Dziękujemy autorom wszystkich dzieł za ogromne zaangażowanie.
Wystawę prac konkursowych będzie można podziwiać na żywo przez cały rok w szkolnej bibliotece.
5 października, po weryfikacji zgłoszeń, uruchomiona zostanie aplikacja konkursowa. Każdy będzie mógł oddać jeden głos dziennie na jedną z placówek, aż do 6 listopada. W głosowaniu wyłonionych zostanie 10 szkół podstawowych, które w grudniu odbiorą obiecaną nagrodę.
Szczegóły dotyczące głosowania zostaną podane już wkrótce.
Opracowała: Milena Szymusiak

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
30 września 2016 r. miał miejsce VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie sprawdzającym znajomość tabliczki mnożenia. Zwycięzcy z poszczególnych klas otrzymali certyfikat eksperta, order i upominki, a byli to:
Michał Bańkowski – klasa III
Stanisław Pawlikowski – klasa IV
Jan Adamiec – klasa V
Karol Kwaśniewski – klasa VI.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opracowała: Marzena Kuźmik

Wrzesień 2016

Skautowski Dzień Integracyjny
24 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzieli udział w Skautowskim Dniu Integracyjnym, zorganizowanym przez 10 szczep Royal Rangers. Już tradycyjne przeprowadzona została gra terenowa, w której to silna grupa Samuela zajęła pierwsze miejsce, a wszystkie drużyny naprawdę dzielnie walczyły. Dużą atrakcją był pokaz gaszenia pożaru przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło czasu na rozmowy i zabawy przy ognisku.
Opracowała: Anna Smoła

Poznajemy się
Korzystając ze sprzyjającej pogody i dobrych humorów, które nas nie opuszczają, wybraliśmy się na krótką słodką wycieczkę do pobliskiej cukierni i na plac zabaw. Było smacznie i wesoło! Szkoda tylko, że ze względu na przeziębienia nie mogliśmy być wszyscy.
Opracowała: Anna Sadowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016 / 2017
Dnia 1 września o godzinie 9.30 odbyła się uroczystość inauguracji roku szkolnego 2016/2017.W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Samuel oraz wielu rodziców.W przesłaniu na bieżący rok szkolny Dyrektor szkoły Elżbieta Bednarz podkreśliła wartość życia zgodnie z Przykazaniem Miłości. Przeczytała tekst Pisma Świętego z 1 Listu do Koryntian 13,4-8 oraz 13.Podkreśliła też, że wśród wyznaczników MEN na bieżący rok szkolny znalazł się zapis: Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna.
Opracowała: Elżbieta Bednarz

 

Czerwiec 2016

Zakończenie roku szkolnego

Turniej szachowy
Dnia 22.06.2016 roku w szkole Samuel odbyły się mistrzostwa w szachach błyskawicznych. Zawodnicy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0 i I, klasy II iIII oraz klasy IV do VI i gimnazjum. Turniej stanowił wyzwanie, gdyż każdy z zawodnik miał tylko 5 minut na rozegranie całej partii, przy marginesie jednego błędu. W rozgrywkach łącznie wzięło udział 38 zawodników. Najlepszym z młodzików okazał się Szymon Markowski, w klasach II, III zatriumfował Jakub Grzywacz, natomiast w klasach starszych zwyciężył Paweł Saduła – uczeń VI klasy. Wszystkim szachistom serdecznie gratulujemy!
Opracował: Łukasz Kaput

Skautowski Dzień Integracyjny
W ostatnią sobotę – 18 czerwca – odbyło się kolejne SDI. Tym razem w Zimnych Dołach (niedaleko Żabieńca) graliśmy w nietypową planszówkę. Dziesięć drużyn musiało nie tylko rzucać dużą kostką, przesuwać pionki, ale przede wszystkim wykonywać wiele zadań, które ukryte były pod numerami z planszy. Zmagania zakończyło wręczenie nagród za pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz wspólne ognisko.
Dziękujemy Komendantowi 10. Szczepu Royal Rangers w Warszawie pwd. Zbigniewowi Dębskiego oraz całemu Szczepowi za organizację tego dnia i wspólną zabawę.
Opracował: Michał Stępień

 

Śpiewająco
Uczennice klasy 3 SP wzięły udział w koncercie zespołu SAMI TWOI, zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka w Kościele Zielonoświątkowym przy ul. Siennej. Razem wykonały piosenki „Samuel” i „Estera”, z projektu „Biblia w piosence”.
Opracowała:Karolina Trusiewicz

 Współpraca z WSTS
Kolejny rok nauki kończą nie tylko uczniowie. Wychowawczyni klasy I Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej „Samuel”, pani Agnieszka Cwenar, ukończyła właśnie studia podyplomowe w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie. Z uczelnią tą współpracujemy ściśle od kilku lat. Studenci odbywają u nas swoje praktyki, kilkoro absolwentów pracuje lub pracowało w „Samuelu”, a z kolei kilkoro nauczycieli i rodziców jest wykładowcami WSTS. Dyrektor szkoły, dr Elżbieta Bednarz i wicedyrektor, mgr Michał Stępień, zasiadają we władzach uczelni. Niektóre szkolne uroczystości odbywają się w auli WSTS.
Pani Agnieszko – gratulujemy!
Opracował: Jerzy Rzędowski

Dzień Rodziny
1 czerwca – Dzień Rodziny w szkole Samuel„I dał jednemu pięć talentów, a drugiemu dwa, a trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności…”
Mateusz 25,15
Uczniowie szkoły Samuel z okazji Dnia Rodziny mieli okazję zaprezentować swoje zdolności, którymi ich obdarzył Pan Bóg. Licznie brali udział w Konkursie Talentów podzielonym na cztery kategorie: indywidualną, grupową, rodzinną i klasową. Podziwialiśmy prace plastyczne, grę na instrumentach muzycznych, śpiew, taniec, filmy zrobione przez naszych uczniów, a nawet pokaz jazdy na deskorolce czy pokaz zręcznościowy w obieraniu jabłek.
Opracowała: Anna Sadowska

Maj 2016

Tablica ogłoszeń